راهنمای نویسندگان

مجله اصول بهداشت روانی پذیرای مقالات با محتوای روان­ پزشکی، بهداشت روانی، روان­ شناسی و حوزه­ های مربوط به آنها می­باشد. این نشریه خاص انتشار مقالات پژوهشی است. مقالات گزارش مورد به تعداد محدود و مقالات تدوینی فقط از مولفین صاحب قلم که تعدادی از منابع از تجارب خودشان باشد پذیرفته خواهد شد.

اصول کلی

- مقاله با توجه به مجوز اخیر مجله، به انگلیسی روان و با رعایت قواعد دستوری نوشته شود.

-متن مقاله قبلا در نشریه­ ی دیگری به چاپ نرسیده و یا به طور همزمان برای سایر مجلات ارسال نشده باشد. نویسندگان مقاله باید در نامه‌ تعهدنامه، اصیل بودن مقاله و موضوع عدم ارسال آن جهت چاپ به نشریه دیگر را مورد تاکید قرار دهند.

-مقاله­ی ترجمه ­شده چاپ نمی­شود.

- واژه یا عبارتی که به صورت علایم اختصاری به کار برده می‌شود، در اولین استفاده به طور کامل در پرانتز ذکر گردد.

- مسئولیت علمی هر مقاله به عهده نویسنده مسئول است.

- انواع مقالات قابل قبول عبارتند از : پژوهشی (Original article)، مروری (Review)، گزارش موارد نادر (Case report)

- مقالات به زبان انگلیسی با استفاده از نرم­افزار Word 2007-10، خط  Times New Roman و سایز 12 تایپ گردد.

- متن مقاله حداکثر در ده صفحه تنظیم گردد (نویسنده می‌تواند به ازای هر 1000 کلمه متن، یک جدول یا نمودار داشته باشد).

مقاله پس از بررسی اولیه و دریافت نظر داوران در صورت نیاز به اصلاح به نویسنده عودت داده می‌شود، در صورت  انجام  اصلاحات و عودت آن در موعد  مقرر، پس از بررسی توسط یکی از داوران اولیه، بررسی نهایی آن در هیات تحریریه انجام می‌شود.

- هیات تحریریه مجله بر اساس نظر مشاوران علمی خود در رد، قبول، ویرایش،  تلخیص و اصلاح مقالات آزاد است. مقالات ارسالی مسترد نخواهد شد.

-ترتیب درج مقالات تابع مقررات خاص مجله می­باشد و به درجه­ ی علمی و شخصیت نویسندگان بستگی ندارد.

- رعایت کدهای اخلاق در پژوهش پزشکی کشور مصوب در مراجع ذی­صلاح برروی مقالات ارسالی ضروری است. ثبت کارآزمایی­های بالینی در یکی سایت­های زیرالزامی است و باید کد آن در مقاله درج گردد.

(http://www.IRCT.ir), (http://www.clinicaltrials.gov), (http://www.trialregister.nl/trialreg/index.asp)

با توجه به الزامی بودن کد ORCID برای تمامی نویسندگان، با مراجعه به آدرس https://orcid.org/register نسبت به ثبت نام تمامی نویسندگان و ارسال کد ایشان، اقدام شود.  

 - نویسندگان باید مقالات خود را به صورت آنلاین ارسال و پی­گیری نمایند. http://jfmh.mums.ac.ir     

انواع مقالات

-مقاله­ ی پژوهشی 

خلاصه: باید شامل مقدمه، روش کار، یافته­ ها، نتیجه­ گیری و واژه­ های کلیدی باشد. چکیده باید در برگیرنده­ ی اهداف تحقیق، روش‌های اصلی (انتخاب افراد گروه مورد بررسی یا حیوانات آزمایشگاهی، روش مشاهده و تحلیل)، یافته‌های اصلی (داده‌های خاص و اهمیت آماری آن­ها) و نتیجه­ گیری‌های اصلی باشد. همچنین مولفین باید 3 الی5  واژه­ی کلیدی را با استفاده از فهرست MeSH در زیر چکیده بیاورند.

مقدمه:پس از آوردن سابقه ­ی علمی مختصر و چکیده‌ای از مطالعات و مشاهدات موافق و مخالف مرتبط با پژوهش، دلایل انجام تحقیق به طور خلاصه آورده شود. اهداف پژوهش نیز باید در یک جمله در انتهای مقدمه ذکر گردد.

روش کار: نوع پژوهش قید گردد، توصیف نمونه و نحوه­ ی نمونه­ گیری و هم­چنین کنترل مربوط با دقت درج گردد. در کارآزمایی بالینی تعیین نوع مداخلات (روش‌های تصادفی­ سازی، مداخله­ ی صورت گرفته و روش کورکردن تحقیق) به دقت توصیف گردد. روش و ابزار گردآوری داده‌ها دقیقا توصیف گردد و در صورت نیاز به ماخذ استفاده شده اشاره گردد. نحوه­ ی تعیین اعتبار و پایایی ابزار قید گردد. در صورتی که مقاله دارای پرسش­نامه یا چک ­لیست است ضمیمه نمودن آن الزامی است. در مورد پرسش‌نامه‌های استاندارد ذکر مرجع و مشخصات پرسش‌نامه کافی است. مواد آزمایشگاهی، دستگاه‌ها و مواد مصرفی دقیقا با ذکر نوع کارخانه­ ی سازنده مشخص گردد. چگونگی جمع ­آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها (شامل روش‌های آماری) به طور کامل شرح داده شود. نحوه­ ی رعایت نکات اخلاقی در پژوهش ذکر گردد (رعایت کدهای اخلاق در پژوهش‌های پزشکی کشور و کد ثبت در مورد کارآزمایی­های بالینی برای مقالات ارسالی ضروری می‌باشد).

نتایج:به ترتیب منطقی در متن، جداول، نمودارها، تصاویر و اشکال ارایه گردند. داده‌های جداول، نمودارها و تصاویر مجددا در متن تکرار نشوند و فقط نکات عمده و اصلی آن­ها با ذکر شماره­ ی جدول، نمودار یا  تصاویر مورد اشاره قرار گیرد. در مطالعات تحلیلی و کارآزمایی بالینی ابتدا به مقایسه خصوصیات دو گروه شاهد و مورد  پرداخته و سپس داده‌های پژوهش آورده شود.

بحث: یافته‌های جدید و مهم تحقیق تفسیر گردد و با دیگر تحقیقات انجام شده در ایران و جهان مقایسه شده (با ذکر منابع) و دلایل رد و یا  قبول آن­ها مورد بحث قرار گیرد. از تکرار صرف و کامل بخش نتایج خودداری شود. از اظهار نظر در مواردی غیر از یافته‌های مطالعه خودداری شود. محدودیت‌های مطالعه و میزان تعمیم­ پذیری آن مورد توجه قرار گیرد.

نتیجه ­گیری: مقاله با یک نتیجه ­گیری روشن که از حد نتایج مطالعه فراتر نرود خاتمه یابد. پیشنهاد برای انجام مطالعات بعدی در این بخش قابل طرح است.

-مقاله­ ی گزارش موردی: 

خلاصه: شامل توضیح مختصری پیرامون  مورد،  نتیجه ­گیری و واژه­ های کلیدی (3 تا 5 عدد) می باشد.

مقدمه: شامل زمینه و اهمیت و دلیل نادر بودن مورد گزارشی با ذکر آمارهای گزارش شده­ ی قبلی می‌باشد.

مورد: شامل شرح حال بیمار و یافته‌های بالینی و آزمایشگاهی تا حدی که منظور از نوشتن مقاله حاصل می‌گردد ( معرفی بیمار) می‌باشد.

بحث و نتیجه­ گیری: در این قسمت فقط خصوصیات مطالعه شده بررسی می‌شود. باید از تکرار پاراگراف‌هایی که در مورد شرح بیماری و سایر خصوصیات آن در کتاب‌های معتبر یافت می‌شود، خودداری گردد. اهمیت یافته‌های مورد کنونی با آن چه در بررسی‌های مشابه توسط دیگران گزارش شده است، مقایسه و نتیجه ­گیری نهایی، توصیه و پیشنهاد مربوط به مورد مطرح می‌گردد.

گزارش سری موارد: 

نحوه­ ی نگارش مشابه گزارش موردی است. در گزارش سری موارد چندین مورد از یک پدیده­ ی نادر گزارش شده و جستجو جهت یافتن نکات مشترک و منحصر به فرد آن­ها صورت می‌گیرد. در مطالعات سری موارد تاکید بر مشاهدات منفرد و دقیق تک تک موارد است.  هم­چنین مقطع  زمانی گزارش  صورت  گرفته  باید مشخص شده و تعداد موارد حداکثر 20 مورد باشد.

مقاله­ ی مروری: 

نویسنده­ ی یک مقاله­ ی مروری باید حداقل سه مقاله­ ی پژوهشی در زمینه­ ی مربوط به مقاله، به عنوان نویسنده­ ی اول داشته باشد. مقالات مروری باید حداقل دارای 30 منبع باشند.

خلاصه: شامل مقدمه، متن، نتیجه­ گیری و واژه­ های کلیدی می­باشد.

مقدمه: شامل هدف نویسنده از انجام مطالعه ی مروری و این­که در مرور صورت گرفته چه چیزی مورد بحث قرار خواهد گرفت، می‌باشد.

متن: شامل بررسی متون و تحقیقات متعدد صورت گرفته در ارتباط با موضوع (ارایه شواهد مربوط، با جزئیات کامل و اجتناب از کلی­ گویی) می‌‌باشد.

نتیجه ­گیری: شامل خلاصه‌ای از حقایق و مفاهیمی که در متن آورده شده است.

مشخصات مقالات

مشخصات عمومی: هر مقاله باید شامل قسمت‌های زیر باشد:

- صفحه­ ی اول یا صفحه­ ی عنوان مقاله: شامل  عنوان کامل  مقاله،  نام  مولف  یا  مولفین،  بخش،  بیمارستان،   دانشکده،  دانشگاه،  شهر  و  محل  اشتغال  مولف  یا  مولفین  باشد. هم­چنین نویسنده ی مسئول مشخص شده و شماره تلفن تماس، نشانی و نشانی الکترونیکی وی آورده شود. این قسمت به صورت جدا در فایل مقاله با نام نویسندگان آمده و در فایل بدون نام نویسندگان نباید ذکر گردد.

- صفحه­ ی دوم یا صفحه­ ی چکیده: شامل چکیده و واژه ­های کلیدی می­ باشد.

- صفحه ­ی سوم به بعد، صفحات متن مقاله می‌باشند.

- ذکر نام و عنوان افراد یا موسساتی که در انجام تحقق همکاری داشته‌اند و یا در اجرای پژوهش کمک مالی نموده‌اند  به  صورت  تشکر  نیز توصیه می‌شود که در بخش تقدیر و تشکر ذکر گردد.  هم­چنین بحث تضاد منافع نویسندگان نیز در این قسمت باید مطرح گردد.

برای منابع صفحه­ ی مجزایی وجود داشته باشد. صفحات جدایی برای هر یک از جداول، نمودارها، تصاویر و عکس‌ها (دارای عناوین کامل) وجود داشته باشد.

جداول: زمانی که با آوردن چند جمله در متن  می‌توان  داده‌ها  را  خلاصه کرد  یا  هنگامی  که  روابط  میان  داده‌ها  می‌تواند  به  روشنی  در چند  جمله  بیان  شود، تا حد امکان از جدول استفاده نشود. هنگامی که خواننده به مقادیر عددی داده‌هایی بیش از آن چه بتوان در چند جمله­ی متن خلاصه کرد، نیاز داشته باشد از جدول استفاده شود. داده‌ها به نحوی مرتب شوند که عناصر شبیه به هم (به خصوص اعداد) به صورت عمودی خوانده شوند.

عنوان جدول باید خلاصه بوده و به دو عبارت یا جمله تقسیم نشود. در صورت نیاز به توضیح اختصارات می توان همه یا بیشتر توضیحات را در اولین جدول آورد، سپس در جدول‌های بعدی به صورت زیرنویس یادآوری شود (به عنوان مثال: اختصارات همانند جدول 1).

به طور کلی به استثنای خطوط افقی که زیر سرستون‌ها و عنوان و انتهای جدول کشیده می‌شود تا از قسمت زمینه جدا گردند، از کشیدن خط‌ های افقی و عمودی  دیگر در جدول خودداری شود. خطوط افقی جدول نباید از عرض جدول بیشتر باشد، در غیر این صورت باید در دو سطر یا بیشتر تنظیم شود. هر گاه جدول، نمودار یا عکس فقط یک عدد باشد، شماره گذاری شود. خود جدول، نمودار یا شکل باید بدون مراجعه به متن قابل فهم و گویا باشد. از به کار بردن هرگونه حروف اختصاری بدون توضیح آن در زیرنویس جدول خودداری شود. اعداد جدول باید به فارسی نوشته شود.

 جدول5- نتایج تحلیل واریانس چندمتغیری عملکرد بین
فردی با توجه به نمرات مقیاسهای گروه (ب) آزمون کالیفرنیا در بیماران دوقطبی

 

 

آزمون­ها

درجه
ی آزادی

 

 

F

 

سطح معنی
داری

 

گروه*

زمان **

تعامل

 

گروه*

زمان**

تعامل

 

گروه*

زمان**

تعامل

مقیاس برداشت خوب

1

2

2

 

96/0

24/6

66/20

 

33/0

00/0

00/0

مقیاس خویشتن
داری

1

2

2

 

56/0

94/0

20/15

 

46/0

39/0

00/0

مقیاس اجتماعی
شدن

1

2

2

 

01/0

58/0

25/3

 

90/0

56/0

04/0

مقیاس مسئولیت
پذیری

1

2

2

 

48/0

99/3

42/13

 

49/0

00/0

00/0

                                 

* آزمون- شاهد              ** پیش­ آزمون-پس ­آزمون-پی­گیری

نمودارها و تصاویر: نمودارها و تصاویر باید با مهارت حرفه‌ای تهیه شود. در تمام نمودارها و تصاویر، حروف، اعداد و نمادها باید به فارسی، واضح و با اندازه­ ی مناسب باشند که وقتی برای انتشار، کوچک می‌گردند هنوز قابل خواندن باشند. نمودارها و تصاویر باید سیاه و سفید باشند، عناوین و توضیحات تصاویر و نمودارها  باید خارج  از تصویر و نمودار، کامل و گویا زیر آن­ها آورده شود. نمودارها و تصاویر باید شماره ­گذاری متوالی گشته و  ترتیب،  بر  اساس  ارجاع  به  آن­ها  در  متن  باشد.  نمودارها باید دارای عناوین و واحد اندازه­ گیری برای هر دو محور افقی و  عمودی  باشند.  از  استفاده  از  فرم‌های  غیر معمول و اشکال سه بعدی پرهیز شود. هر نمودار باید به تنهایی گویا بوده و نیاز به مطالعه­ی متن برای درک مقصود نداشته باشد.

منابع: باید بر اساس بیانیه ونکوور تنظیم گردد و به ترتیب استفاده در متن مقاله یا جداول و نمودارها شماره­ گذاری و با همان شماره در فهرست منابع قید شوند. نحوه­ ی معرفی منابع به شرح ذیل است (در نمونه­ های زیر به نشانه ­ها مثل نقطه ویرگول و .... و نیز به وجود یا عدم وجود فاصله دقت شود).

 

منبع مقاله:

1)  نام خانوادگی و حرف اول نام نویسنده یا نویسندگان  2) عنوان مقاله  3) نام اختصاری مجله  4) تاریخ انتشار 5) شماره و دوره
ی مجله 6) صفحات اول و آخر استفاده شده.

Holson I, Kraft P, Roysamb E. The relationship between body image and depressed mood in adolescence: A five years longitudinal study. J Health Psychol 2001; 6(6): 613-27.

Nateghian S, Mollazadeh J, Gudarzi MA, Rahimi Ch. [Forgiveness and marital satisfaction in combat veterans with post traumatic stress disorder and their wives]. Journal of fundamentals of mental health 2008; 10(1): 33-46. (Persian)

 

منبع فصلی از کتاب :

1) نام خانوادگی و حرف اول نام نویسنده  یا  نویسندگان فصل، 2)عنوان فصل، 3) نام خانوادگی و حرف اول نام ویراستار یا ویراستاران کتاب، 4) عنوان کتاب، 5) نوبت چاپ، 6) محل انتشار، 7) نام ناشر، 8) تاریخ انتشار، 9) صفحات اول و آخر استفاده شده.

Moore C, Williams R, Hirshkowitz M. Mood disorders. In: Sadock B, Sadock V. (editors). Kaplan and Sadock’s comprehensive textbook of psychiatry. 7th ed. Philadelphia: Lippincott Williams and Wilkins; 2000: 1677-701.

منبع کتاب :

1) نام خانوادگی و حرف اول نام نویسنده یا نویسندگان، 2)عنوان کتاب، 3) نوبت چاپ، 4) محل انتشار، 5) نام ناشر، 6) تاریخ انتشار، 7) صفحات اول و آخر .

Momtazi S. [Family and drug abuse]. 3rd ed. Zanjan: Mahdis; 2005: 15-61. (Persian)

منبع پایان نامه:

1) نام خانوادگی و حرف اول نام نویسنده یا نویسندگان، 2)عنوان پایان ­نامه، 3)درجه­ ی دانشگاهی پایان نامه، 4)محل، 5)دانشگاه، 6)دانشکده، 7)تاریخ،  8) صفحات اول و آخر استفاده شده.

Najafi F. [The comparison of body esteem and anxiety of Alzahra University students as unisex university with other university students]. MA. Dissertation. Tehran: Alzahra University, College of psychology and education science, 2000: 100-55. (Persian)

منبع مطالب کنفرانس:

Kimura J, Shibasaki H. (editors). Recent advances in clinical neurophysiology. Proceeding of the 10th International Congress of EMG and Clinical Neurophysiology; 1995; Oct 15-19, Kyoto, Japan. Amsterdam; Elsevier, 1996.

منبع بیانیه ­ی کنفرانس:

Bengtsson S,Solheim BG. Enforcement of data protection, privacy and security in medical informatics. In: Lun KC, Degoulet P, Piemme TE, Rienhoff O. (editors). MEDIINFO 92. Proceeding of the 7th World Congress on Medical Informatics; 1992 Sep 6-10; Geneva. Switzerland. Amsterdam: North – Holland; 1992: 1561-65.

 

منبع مقالات منتشر نشده:             

Leshner Al. Molecular mechanisms of cocaine addiction.  N Engal J Med. 1996. In Press.

 

منبع نسخه­ ی الکترونیکی:

Morse SS. Factors in the emergence of infectious diseases. Emerg Infect Dis (derail online) 1995 Jan-Mar [cited 1996 Jun 5], 1(1): [24 screens]. Available from: URL; http://WWW.cdc.gov/ncidod/EID/eid.htm

منبع منوگراف الکترونیکی:

CDI. Clinical dermatology illustrated (monograph on CD-ROM). Reeves JRT, Maibach H. CMEA Multimedia Group, Producers 2nd ed. Version 2.0 San Diego: CMEA; 1995.

منبع فایل رایانه ­ای:

Hemodynamics III. The ups and downs of hemodynamics [computer program]. Version 2.2. Orlando (FL): Computerized Educational Systems 1993.